Robyggelamporna 2026
Publicerad 2026-02-23 16:07 av RobyggeSnart är dom här - Robygglamporna i Robygges interiörserie 2026!
De populära tyglamporna från Robygge har länge varit efterfrågade och vi har nu glädjen att åter sätta dem i produktion! De vackra tyglamporna skapar en mjuk atmosfär och sprider ett jämnt harmoniskt ljus. Tilltalande för både ögat och hjärtat, och det är troligen därför Robygges lampor är så uppskattade av designers, inredare och arkitekter.
Robyggelampan Kvarnen
Arkitekten och formgivaren Erik ”Abbi” Asmussen ritade Robyggelampan Kvarnen 1967 för den då nybyggda Kristofferskolan i Bromma. Namnet är inspirerat av den väderkvarnslika konstruktionen som också skapar en unik upphängning av det fina bomullstyget.
Robyggelampan Kvarnen har sedan dess har den kommit till glädje i såväl skolor och offentliga miljöer som i en mängd privatbostäder. Taklampan Kvarnen är en av Robyggelamporna i Robygges interiörserie 2026.
Arkitektlampor
Robygges tyglampor är mer än bara en lampa och utvecklades på 60-talet av Erik Asmussens arkitektkontor i Järna. Bakom Robygges lampor ligger ambitionen att på ett tidsenligt sätt vidareutveckla impulsen som bars fram av bla Ellen Key, Carl Larsson och Carl Malmsten: att ge näring åt den mänskliga själen!
Gemensamt för alla lampor i Robyggeserien är att de är geometriskt uppbyggda och att ljuset skärmas av och reflekteras med hjälp av vertikala vita tygstycken som hängs i överkanten. Tygets struktur och styvhet gör att de bildar vertikala plan med olika riktningar som samlar, filtrerar eller sprider ut ljuset. Skuggorna som uppstår i tyget ger lampan dess form.
Hållbar design
Kvalitén är viktig - det sitter i detaljerna och även i detaljer som inte syns. Materialen är naturliga och ekologiskt valda, likaså hållbarheten i vår leveranskedja.
“Jag har strävat efter att åstadkomma ett luftigt och levande samspel mellan ljus och skugga när jag ritat lamporna. Luft och ljus är besläktade företeelser. Ska man få fram ljusets karaktär i en lampa bör den ge ett vitt och luftigt intryck.”
Citat från Erik “Abbi” Assmussen, formgivare av Robyggelamporna
Förbeställ din Robyggelampa
Ett luftigt, levande samspel mellan ljus och skugga är det formuttryck som har eftersträvats för de olika modellerna hos Robyggelamporna. De ger ett vänligt ljus. Med sin enkelhet är de tidlösa och självklara i formen.
Robyggelamporna är hantverksmässigt lokalt tillverkad strax utanför Järna och går nu att förbeställa i vår webbutik, leveranstid 2-3 månader.
Välkommen in i butiken i Ytterjärna och ta del av Robygges olika lampmodeller.
Njut av ljuset önskar vi på Robygge!



