Tevetittandet griper djupt in i våra liv, det är inte så svårt att förstå. Men hur?
Rainer Patzlaff undersöker tevens omedvetna rikningar och beskriver deras följder för människan, amförallt hur de påverkar barnens utveckling. Det gäller inte minst språkutvecklingen som kan få svåra störningar av tevetittande i låg ålder.
Tevetittande hämmar också utvecklingen av en egen föreställningsförmåga och fantasi, något som i sin tur hindrar människan i hennes utveckling till en fri människa.
Författaren vill genom sitt arbete ge alla som har ansvar för barns utveckling en möjlighet till att bättre kunna sätta sig in i och förstå vad barn utsätts för genom inflytandet från teven. Han ger också impulser till hur tittaren kan stärka sin frihet och egenaktivitet i förhållande till teven.
Författare: Rainer Patzlaff
Förlag: Wrå Förlag
Utförande: Spiralbundet A4 häfte, 75 sidor
Utgivningsår: 2003